Sa nama razgovaraju naše sugrađanke iz Beograda, sedam drugarica koje su se okupile oko zajedničke misije “pomoći uličnim mačkama”. One su samoorganizovane, ulažu sebe i sve što imaju – svoje vreme, dom, ljubav, volju, znanje i finansijska sredstva u ovaj poduhvat. Sa njihovim radom možete se upoznati na Fejsbuk i Instragram stranici Mačkarenje.

Kako izgleda briga o napuštenim macama tokom vanrednog stanja?

Mi smo pojedinci, nismo Udruženje, te nije postojao način da dobijemo dozvolu za kretanje tokom policijskog časa, iako smo se obratile Gradu Beogradu kao nadležnoj lokalnoj samoupravi i MUP-u. Nažalost, zbog toga nismo u mogućnosti da na odgovarajući način brinemo o “našim” uličnim macama kojih je trenutno oko 200. Godinama unazad mace hranimo isključivo noću – tada ne smetamo komšijama, manje je prolaznika i vozila na ulicama, možemo da počistimo za njima kako bismo svoj kraj održavale urednim. Sada ih hranimo danju, ali mačke nisu navikle na to, mnogo manji broj maca dođe na svoj obrok i zbog toga ostaju gladne. Nema svrhe ostavljati hranu u nadi da će se mačke pojaviti kasnije jer golubovi i vrane ubrzo pojedu hranu. Takođe, hrana privlači i pse koji mogu da povrede mačke.

Kako mačke doživljavaju promene rutine na koju su navikle?

Primetile smo dosta promena kod mačaka: one ne mogu tako lako da se naviknu na nove uslove hranjenja, zbog toga su gladne, nesigurne, više lutaju i dolazi do sukoba sa drugim mačkama i psima. Povrede su ozbiljne i nekoliko njih je zbog toga nastradalo. Najveći problem je što kada dobijemo dojavu da je neka maca povređena, ne možemo da izađemo za vreme policijskog časa i ne možemo da joj obezbedimo lečenje kod veterinara

Posebno smo zahvalni našim komšijama koje imaju pse! Rado su nam izašli u susret, pa tako kada uveče izvode svoje ljubimce da obave nuždu, ostavljaju hranu za mačke na određenim mestima. Ipak, mnoge mace iz straha od nepoznatih ljudi i pasa ne žele da priđu, pa ponovo ostaju gladne. Osim toga, vlasnici pasa ne poznaju lokalne ulične mace, pa ne mogu da primate ukoliko neko nedostaje, a veoma je važno što pre pronaći povređenu mačku i odneti je kod veterinara.

Zašto je vaš rad važan za mace, ali i za Beograd i sve koji u njemu žive?

Sve što radimo godinama unazad, radimo iz iskrene ljubavi i želje da zbrinemo životinje koje nisu “ničija briga”. Do sada smo sterilisale preko 1000 mačaka i na taj način značajno smanjile broj mačaka koje žive na ulicama Beograda, udomile smo nekoliko stotina mačaka uz Ugovor o odgovornom vlasništvu, koji podrazumeva obaveznu sterilizaciju. Trenutno brinemo o preko 200 mačaka koje žive na ulici, a njih 30 je smešteno u privremenim domovima i čeka na udomljavanje. Svim mačkama obezbeđujemo hranu i veterinarsku negu. Takođe, edukujemo sugrađane: ohrabrujemo ih da sterilišu kućne ljubimce umesto da neželjeno potomstvo izbacuju na ulicu, molimo da hranilišta održavaju urednim, tj. ne ostavljaju hranu na pločniku i drugim javnim površinama van posuda, da ne ostavljaju otpatke koje mačke neće pojesti itd.

Smatramo da godinama činimo veliku uslugu našem gradu – uložile smo svoj novac i vreme i uz puno rada i truda doprinosimo kontroli broja mačaka na ulicama. 

Potrebne su nam dozvole za kretanje da bismo nastavile svoj rad. Poštujemo sve mere prevencije, uvek nosimo maske i rukavice i poštujemo mere socijalnog distanciranja. Nama je neophodan izlazak u periodu policijskog časa kako bismo se pobrinule za životinje koje su navikle na siguran obrok, a koje su sada prepuštene same sebi. Potreban nam je izlazak i kako bi zbrinule sve povređene životinje i omogućile im da se oporave!

MI SMO VAŠI SARADNICI VEĆ DUGO – SADA JE DOŠAO TRENUTAK DA VI POSTANETE NAŠI SARADNICI!  

Autor: Milica Lukić