POČEO PROGRAM OBUKE ZA ORGANIZACIJE CIVILNOG DRUŠTVA: „ODRŽIVA POLJOPRIVREDA ZA ODRŽIVI BALKAN“

Otpočele su obuke na temu javnog zastupanja i organizacionog razvoja, namenjene organizacijama civilnog društva iz zemalja zapadnog Balkana, u okviru projekta „Održiva poljoprivreda za održivi Balkan“.  U Kragujevcu su tokom protekla četiri dana održane obuke za prvu grupu organizacija civilnog društva, a nakon Kragujevca, obuke za drugu i treću grupu OCD nas očekuju još u Skoplju i Zrenjaninu.

Cilj obuka je jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva na zapadnom Balkanu za javno zastupanje u oblasti održive poljoprivrede, a nakon obuke, organizacije će biti u prilici da svoje iskustvo i rad postave u okvire javnog zastupanja, prepoznaju značaj strateškog planiranja i razumeju glavne elemente organizacionog razvoja. Obuke vodi Vukosava Crnjanski, trenerica sa značajnim i dugogodišnjim iskustvom u pružanju podrške organizacijama civilnog društva na temu javnog zastupanja, organizacionog razvoja, strateškog planiranja, pisanja projekata i komunikacije.

Učesnici obuka su organizacije civilnog društva koje su učestvovale na konkursu za učešće u Programu obuke i dodele bespovratih sredstava “Održiva poljoprivreda za održivi Balkan”. Pristiglo je ukupno 114 projektnih predloga u koje je uključeno ukupno 283 organizacije civilnog društva iz Albanije, bivše jugoslovenske Republike Makedonije, Crne Gore, Srbije i sa Kosova* (114 vodećih i 169 partnerskih organizacija). Od toga, nezavisna evaluaciona komisija je odabrala ukupno 48 organizacija da učestvuju u Programu, označivši njihove projektne predloge kao one koji imaju potencijal da se u daljem procesu izrade punog predloga projekta, razviju u efektivne kampanje javnog zastupanja u oblasti održive poljoprivrede. U pitanju je 18 organizacija iz Srbije, 10 iz bivše jugoslovenske Republike Makedonije, 8 iz Albanije, 6 iz Crne Gore i 6 sa Kosova*.

OCD koje su odabrane za Program navedene su u tabelarnom prikazu.

Pored 48 organizacija civilnog društva koje su odabrane da učestvuju u Programu obuke i dodele bespovratih sredstava “Održiva poljoprivreda za održivi Balkan”, obukama će, zahvaljujući sredstvima koje su obezbedili REC i SIDA, prisustvovati i 13 partnerskih organizacija u okviru CSOnnect programa.

ORCA je kao vodeći partner konzorcijuma od 13 organizacija civilnog društva započela realizaciju institucionalnog granta u okviru „Programa podrške civilnom društvu u Srbiji u oblasti životne sredine (CSOnnect)“. Program CSOnnect realizuje Regionalni centar za životnu sredinu za Centralnu i Istočnu Evropu – REC kancelarija u Srbiji, uz finansijsku podršku Švedske agencije za međunaodnu saradnju i razvoj (SIDA).

Podsećamo:

Obuke su deo Programa obuke i dodele bespovratnih sredstava projektima OCD čiji je cilj javno zastupanje u oblasti održive poljoprivrede na zapadnom Balkanu. Program se sastoji iz tri komponente:

  1. Obuka odabranih OCD za organizacioni razvoj, upravljanje organizacijom i javno zastupanje (novembar i decembar 2016)
  2. Pružanje podrške (coaching) u procesu izrade projektnih predloga u oblasti održive poljoprivrede (januar – mart 2017)
  3. Dodela bespovratnih sredstava za 10 najboljih projektnih predloga koji su usmereni na javno zastupanje u oblasti održive poljoprivrede u maksimalnom iznosu od 25.000 EUR (maj 2017 – maj 2018)

Ukupan fond za jačanje kapaciteta OCD za javno zastupanje u oblasti održive poljoprivrede iznosi preko 300 000 EUR, od kojih će 220 000 EUR biti uloženo za finansiranje aktivnosti OCD koje će napisati najbolje projektne predloge.

Regionalni projekat “Održiva poljoprivreda za održivi Balkan: jačanje kapaciteta OCD za javno zastupanje i razvijanje politika na zapadnom Balkanu“ usmeren je na jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za javno zastupanje putem istraživanja, obuka i umrežavanja.

Projekat realizuje regionalni konzorcijum organizacija civilnog društva iz Albanije (Institut za politiku životne sredine), bivše jugoslovenske republike Makedonije (FLOROZON), Kosova* (NGO AKTIV) i Crne Gore (Centar za zaštitu i proučavanje ptica – CZIP), predvođen Organizacijom za poštovanje i brigu o životinjama – ORCA iz Srbije. Projekat traje četiri godine (2016-2019) i finansiran je od strane Evropske unije koju predstavlja Evropska komisija, Generalni direktorat za proširenje i susedsku politiku (DG NEAR) u okviru programa za jačanje civilnog društva i medija (Civil Society Facility and Media Programme 2014-2015). Ukupni budžet projekta iznosi 960.760 eura

_______________

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.