Pčelari se tokom vanrednog stanja suočavaju sa brojnim problemima. Mnogi od njih stariji su od 65 godina i zbog zabrane kretanja ne mogu da brinu o svojim košnicama, što dovodi do masovnih uginuća. Imajući u vidu da je već sredina aprila meseca, kada je osetljivost pčelinjih zajednica veoma velika, dopisom smo se obratili nadležnima, kako bismo izazvali hitnu akciju.

Tokom vanrednog stanja i uvedene zabrane kretanja za starije od 65 godina, odnosno 70 godina u ruralnim područjima, 2.818 pčelara koji gaje 164.930 pčelinjih zajednica, sprečeno je da posećuje svoje pčelinjake. Prema našim saznanjima, Savez pčelarskih organizacija Srbije, obraćao se nadležnim organima sa zahtevom da se pčelarima koji imaju preko 65 odnosno 70 godina uvaži izuzetak od zabrane kretanja radi posete pčelinjacima, međutim, odgovor na ovaj zahtev još uvek nisu dobili.

Problemi koji se zbog toga javljaju su:

  1. Ekonomske štete za pčelare zbog:
  • uginuća pčela usled onemogućavanja pčelara da sele košnice na pčelinje paše i dohranjuju pčele u rano proleće (april), zatim usled kasnog uočavanja problema zbog promenjenog režima prskanja kultura pesticidima usled vanrednog stanja, kao i zbog povećanog rizika od širenja zaraznih bolesti pčela sa pčelinjaka koji nisu pod nadzorom pčelara, na pčelinjake u okruženju;
  • krađe košnica pčelara kojima je onemogućeno kretanje, što se sada dešava širom Srbije.
  1. Ekološke štete i štete po poljoprivredu zbog:
  • uginuća pčela i smanjenog oprašivanja, usled onemogućavanja pčelara da sele košnice na pčelinje paše i da dohranjuju pčele, što može dovesti do narušavanja zdravlja prirodnih ekosistema;
  • smanjenja prinosa ratarskih kultura koje oprašuju pčele, što može ugroziti snabdevanje hranom u Srbiji. Najmanje 70% ratarskih kultura oprašuju pčele.

U cilju smanjenja navedenih šteta po pčelare, poljoprivredu i životnu sredinu, kao i moguću pojavu većeg broja odštetnih zahteva zbog pretrpljenih ekonomskih gubitaka,  PREDLAŽEMO:

  • da Krizni štab za suzbijanje bolesti COVID-19 u saradnji sa Savezom pčelarskih organizacija Srbije, posebno razmotri probleme sa kojima se suočava pčelarska delatnost u vanrednom stanju i usvoji mere za prevazilaženje navedenih problema tokom i nakon vanrednog stanja;
  • da se, na osnovu Instrukcije privrednim subjektima u vezi sa postupkom za izdavanje dozvola za kretanje u vremenu od 20 do 05 časova, broj 023-00-188/2020-09, od 19. marta 2020. godine, izdaju dozvole za kretanja pčelarima preko 65, odnosno 70 godina – naročito licima koja nemaju nikakvu alternativu za brigu o pčelama (porodicu, prijatelje…), izuzev da sami posećuju svoje pčelinjake.
  • da se, imajući u vidu ranjivost ove grupe ljudi, propišu posebne mere koje će sprečiti kontakt i potencijalni prenos virusa poput kretanja samo jednog lica vozilom, isključivo da bi se obavili radovi u pčelinjaku, bez stajanja ili zadržavanja bilo gde uz put uključujući sipanje goriva, odlazak u prodavnicu, zadržavanje u pčelinjaku najkraće moguće vreme i slično.
  • da Savez pčelarskih organizacija Srbije i volonterski servisi koje su organizovali nadležni državni organi i organi jednice lokalne samouprave, pokrenu posebnu akciju obezbeđivanja kompetentnih volontera koji bi pomogli ugroženim pčelarima, kako bi se naj taj način smanjio broj dozvola koje je potrebno izdati. Naša organizacija stoji na raspolaganju kako bismo zajednički apelovali na uključivanje što više volontera.

Svesni smo velikog broja izazova sa kojima se Vlada svakodnevno suočava u periodu ove velike zdravstvene krize koja je pogodila našu zemlju i napora koje ulaže da bi Srbija iz nje izašla sa što je moguće manjim posledicama. Zbog toga smatramo da je od posebne važnosti pronalaženje odgovarajućeg rešenja kako bi se očuvale pčele i zaštitila poljoprivreda, odnosno ekonomski interesi pčelara, kao i cele države.

Vratimo pčelare u pčelinjake, biće nam zahvalni! Kako bi pčelari mogli da brinu o svojim košnicama, pokrenuta je i peticija koju možete potpisati na ovom linku.