Pokazalo se da su građani važan faktor prelaska sa “prljave” energije iz fosilnih izvora na obnovljive izvore energije. Da bi učestvovali na energetskom tražištu, građani širom Evrope formiraju energetske zadruge.

Zelena energija je budućnost energetskog sektora od koje zavisi i naša budućnost, zdravlje i opstanak. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, kao posledica zagađenja vazduha, u Srbiji godišnje strada oko 6.400 građana. Potrebno je smanjiti korišćenje fosilnih goriva i povećati udeo obnovljivih izvora energije. Za Srbiju je ovo poseban izazov jer 70% električne energije proizvodi iz uglja.

Kroz inicijativu “Solartehnika narodu” koju je podržala ORCA, energetska zadruga “Elektropionir” pionirski je krenula u stvaranje uslova za građane koji žele da proizvode svoju energiju i učestvuju na energetskom tržištu Srbije.

Za ovo u Srbiji trenutno postoji niz administrativnih i zakonskih prepreka. Elektropionir je svojim primerom, kroz praksu, otpočeo razradu konkretnog modela koji pokazuje kako domaćinstvo (uključeno u zadrugu) može da instalira solarne panele na krov, tako da kroz zadrugu prevaziđe admistrativne barijere i ostvari povrat ulaganja u razumnom roku.

Cilj je da dugoročno, ovaj model iskoriste drugi članovi zadruge, kako bi se “kućna” proizvodnja struje proširila, a građani postali aktivni učesnici u proizvodnji obnovljive energije i povećanju energetske efikasnosti naše zemlje.

Šta su energetske zadruge?

Energetske zadruge su udruženja pojedinaca koji dobrovoljno ulažu sopstvene resurse kako bi organizovali proizvodnju energije iz lokalnih obnovljivih izvora.

Širom Evrope, danas postoji preko 3.500 energetskih zadruga. One okupljaju domaćinstva i građane koji proizvode obnovljivu energiju “iz fotelje” (npr. postavljanjem solarnih panela na krov domaćinstva). Tako proizvedena zelena energija se delom koristi za sopstbene potrebe, a višak se uz nadoknadu šalje nazad u distributivnu mrežu. Građane koji i proizvode i troše energiju zovemo prozjumerima.

Zelena energija iz domaćinstva: koje su koristi od energetskog zadrugarstva?

Zelena energija koju “kod kuće” proizvode građani pruža im značajne koristi: proizvedena energija se koristi za sopstvene potrebe i tako građanima donosi finansijske uštede (smanjen račun za struju). Ona takođe donosi i prihod jer se višak proizvedene električne energije prodaje energetskim subjektima koji se bave trgovinom električnom energijom.

Ukoliko se radi o solarnoj energiji, ona ne zauzima dodatni prostor (paneli se instaliraju na krovove kuća ili zgrada) i nema znatnog uticaja na životnu sredinu (za razliku od hidro-, vetro- ili solarnih elektrana velikih razmera).

Investiranje u energetsku efikasnost može obezbediti značajne koristi siromašnijim građanima i ruralnim zajednicama, tako što će im omogućiti da potroše manje novca na svoje račune za struju.

Šta je postignuto u okviru inicijative “Solartehnika narodu”?

  • izrađena je, uz pomoć eksperata, lista 13 neophodnih koraka za priključenje male solarne elektrane na distributivnu mrežu (uključene institucije i troškovi za dobijanje dozvola). Ova lista, koristan je model za druge građane koji budu želeli da priključe svoju elektranu na mrežu;
  • identifikovane su i evidentirane administrativne prepreke na putu kroz složenu proceduru za priključenje male solarne elektrane na distributivnu mrežu;
  • administrativne prepreke sa preporukama za njihovo prevazilaženje, poslate su relevantnim ekspertima i Privrednoj komori Srbije u cilju budućeg rada na izmeni ovih procedura u korist građana;
  • izrađene su i poslate nadležnim organima, primedbe na predlog novog Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije i i predlozi pojednostavljivanja procedura za priključenje. Neke od poslatih primedbi su usvojene, čime je Zakon unapređen;
  • obezbeđena je dodatna tehnička oprema za projekat krovne solarne elektrane u vrednosti od oko 200.000 dinara;
  • održan je kurs “Solartehnika narodu” na kojoj je učestvovalo 15 građana zainteresovanih da postanu prozjumeri;
  • Elektropionir je postao član mreže REScoop– evropske organizacije koja okuplja preko 1.900 energentskih zadruga i preko 1.250.000 ljudi širom Evrope.

Podršku za inicijativu “Solartehnika narodu”, obezbedili smo kroz projekat „Tvoje mesto u Srbiji“, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Ovaj projekat, ORCA realizuje zajedno sa partnerima Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju, organizacijama CRTA, MRCN i Fondacijom Jelena Šantić. Cilj projekta je podrška inicijativama širom Srbije koje žele da učine nešto dobro za svoju zajednicu, prirodu i životinje.

Pročitajte šta su druge sjajne inicijative postigle u svojim zajednicama!