Ako sebi postavimo pitanje gde danas najčešće viđamo svoju decu, odgovor će verovatno biti: ispred ekrana mobilnih telefona, računara ili televizora. Roditelji uglavnom znaju da to nije dobro. Manje kretanja utiče na pojavu gojaznosti, slabiji razvoj motoričkih veština i uskraćuje deci neka od najvažnijih ranih iskustava druženja. Ono deci pomaže da izgrade veštine komunikacije i odnosa sa drugim ljudima.

Učenje o prirodi, druženje u prirodi i kontakt sa životinjama, od velikog su značaja za zdravo odrastanje

Kroz učenje o životinjama i igre u prirodi, deca postaju snalažljivija, sigurnija i samostalnija. Motorika im se popravlja, a istovremeno razvijaju vrednosti poštovanja, odgovornosti i empatije prema vršnjacima, roditeljima, životinjama i planeti.

Mi u ORCA to dobro znamo, jer nam Dečji klub „ORkiCA“ to svakodnevno pokazuje. Drugari iz ORkiCE prave hranilice za divlje ptice, kućice za napuštene pse i znaju da ispletu neraskidive mreže poštovanja i prijateljstva sa životinjama.

Sve ovo je razlog zbog čega smo sa radošću podržali inicijativu učiteljica iz Osnovne škole „Stojan Novaković“ iz Šapca. Svesne koliko je priroda važna za decu, ove posvećene učiteljice su došle na sjajnu ideju. Odlučile su da u dvorištu škole naprave ambijentalnu učionicu na otvorenom. U ovoj učionici, deca će moći da u prirodnom okruženju, uče sadržaje iz oblasti prirode i društva, da se upoznaju sa biljkama i da o njima brinu.

Šta je sve postignuto za buduće generacije?

  • više od 300 učenika, roditelja i osoblja škole, zajedno je zasadilo 37 sadnica retkih i interesantnih biljaka poput banane, ginka, platana ili sibirskog limuna;
  • 15 volontera Evropskog centra za ekologiju Šabac aktivirano je da pomogne prilikom pripreme zemljišta i kopanja rupe za sadnice;
  • postavljeno je 37 tabli sa nazivima biljaka, u cilju edukacije učenika i posetilaca;
  • formiran je i katalog biljaka kao nastavni materijal koji će biti korišćen u daljem radu;
  • učiteljice su održale 26 ekoloških radionica za učenike iz 13 odeljenja. Učestvovalo je oko 300 učenika, koji su, uz pomoć svojih nastavnika, izrađivali predmete od recikliranih materijala;
  • organizovana je izložba dečjih radova, a izrađeni predmeti učenika od recikiranih mateijala, postavljeni su na školskoj bini, u centralnom holu škole. Učenici su shvatili da upotrebljene predmete ne moraju bacati, već ih mogu upotrebiti za izradu drugog predmeta koji može biti veoma koristan.

I to nije sve! Nakon što je projekat završen, prikupljeno je više od 550.000 dinara za nastavak akcije, od firmi i donatora. Donacije su obezbedile konstrukciju letnjikovca, dodatne sadnice, klupe, a u planu je izgradnja fontane i jezerceta.

Želja je učiteljica da buduće generacije učenika osnovnih škola širom Srbije, mogu da posete botaničku baštu i da uče kroz druženje i praktičnu brigu o biljkama. Naša akcija, podstakla je i druge da pomognu i da se uključe. Ostvarivanje ove vizije učenja u prirodi, polako se ostvaruje.

Podršku za kreiranje učionice na otvorenom, obezbedili smo kroz projekat „Tvoje mesto u Srbiji“, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Ovaj projekat, ORCA realizuje zajedno sa partnerima Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju, organizacijama CRTA, MRCN i Fondacijom Jelena Šantić. Cilj projekta je podrška inicijativama širom Srbije koje žele da učine nešto dobro za svoju zajednicu, prirodu i životinje.

Pročitajte šta su druge sjajne inicijative postigle u svojim zajednicama!