Nakon Bugarske, Turske, Grčke i BJR Makedonije, od početka juna 2016. godine, zabeleženi su prvi slučajevi Bolesti kvrgave kože u Srbiji.
Bolest kvrgave kože je neizlečivo virusno oboljenje svih rasa goveda.
Ova bolest prisutna je u našem okruženju (Bugarska, Turska, Grčka, BJR Makedonija) od aprila 2016. godine gde je preneta iz Turske i Afrike. Od početka juna su zabeleženi i prvi slučajevi ove bolesti i u Srbiji. Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine preduzela je mere zabrane uvoza ili tranzita pošiljaka prijemčivih životinja: domaćih goveda i bivola (Bos taurus, Bos indicus, Bison bison i Bubalus bubalis) kao i prijemčivih divljih životinja i mesa, kože i semena za veštačko osemenjavanje poreklom od navedenih vrsta, kako bi sprečila unošenje bolesti u Srbiju. Nakon pojavljivanja bolesti kod nas, Vlada Republike Srbije, Ministarstvo poljoprivrede i drugi državni organi (Uprava za veterinu, policija, vojska, lokalne samouprave i dr.) peduzeli su niz mera kako bi se zaustavilo širenje bolesti.
Bolest nodularni dermatitis drastično narušava dobrobit životinje, koja oseća veliki bol prilikom svakog pokreta. Ovaj bol je posledica postojanja čvorova po koži, koji kasnije puknu i otvore se rane na koži i vimenu. Životinja je pod jakim stresom i pati zbog povišene temperature tela, malaksalosti i opšte slabosti, otežanog disanja i gubitka apetita.
Narušena dobrobit životinje prouzrokuje velike ekonomske gubitake koji se ogledaju u sledećem
- Smanjena produkcija mleka
- Smanjena ili potpuno izgubljena plodnosti
- Pobačaji (abortus)
- Oštećeni trupovi
- Trajno oštećenja kože
Kako se radi o bolesti koja se nikada nije pojavljivala u Srbiji i Evropi, u cilju njenog suzbijanja i sprečavanja prenošenja na neinficirana područja, vrši se lišavanje života bolesnih i zdravih životinja na human način (eutanazija). Ovo dodatno prouzrokuje probleme, posebno za vlasnike životinja i njihove porodice.
Kako prepoznati bolest kvrgave kože ?
Bolest kvrgave kože obično karakteriše pojava sledećih simptoma:
- Čvorići, kraste ili rane na koži uključujući i nos, usta (desni), vime i vulvu kod krava, kao i skrotum kod bikova. Čvorića može biti od nekoliko do više stotina, veličine od pola do pet santimetara
- Oticanje nogu
- Uvećanje limfnih žlezde
- Kašalj koji je posledica infekcije respiratornog trakta (dušnika i pluća)
- Obilno curenje iz nosa
- Izlučivanje pljuvačke (salivacija)
- Suzenje očiju, infekcija oka, čak i slepilo
- Groznica
Životinja koja oboli od ove bolesti je iscrpljena, odbija da jede i mršavi.
Kako se životinje zaraze?
Bolest krgave kože se prenosi
- Ubodom insekata i drugih organizama koji se hrane krvlju životinja (komarci, obadi, muve, krpelji …)
- Preko pljuvačke (npr. ako životinje koriste isto mesto za napajanje)
- Preko stajnjaka koji nije propisno uklonjen
- Preko mleka bolest se može preneti na tele
- Zbog neodržavanja higijene u stajama
Šta će nakon prijave sumnje na bolest preduzeti veterinari?
Svaku sumnju na pojavu bolesti neophodno je hitno prijaviti nadležnom veterinaru i veterinarskom inspektoru!
Postoje mnoge bolesti koje izazivaju slične znake. Zbog toga se definitivna dijagnoza može postaviti samo uzimanjem uzoraka kože i krvi, od strane stručnog lica i ispitivanjem u laboratoriji.
Ukoliko se potvrdi postojanje ove neizlečive bolesti, obolela životinja i sva goveda na farmi ili gazdinstvu će se lišiti života na human način (eutanazija), kako bi se sprečila dalja patnja, bol i stres i kako bi se sprečilo dalje širenje bolesti na druge životinje. Pored toga, veterinari će izvršiti dezinfekciju i dezinsekciju domaćinstva, kako bi sprečili dalje širenje ove bolesti. Stajnjak će se neškodljivo ukloniti, kao i svi produkti od bolesnih, sumnjivih i prijemčivih životinja (mleko, mlečni proizvodi, meso, mesni proizvodi, kože).
Republika Srbija obezbedila je sredstva za naknadu štete koja se odmah isplaćuju vlasnicima eutanaziranih životinja.
Sprečiti, jer se ne može lečiti!
Nodularni dermatitis je bolest koja ne može da se leči, ali ju je moguće sprečiti.
Obavezno preduzmite sledeće mere:
- Postavite zaštitne mrežice na prozore i vrata prostorija u kojima borave životinje.
- Uvedite životinje sa paše u zatvorene prostorije najkasnije do 18 sati (nakon ovog vremena povećava se aktivnost komaraca i drugih insekata).
- Održavajte higijenu prostora u kojem borave životinje.
- Redovno hranite svoja goveda kvalitetnom hranom sa dodatkom vitaminsko-mineralnih smeša kako bi održavala visok nivo otpornosti na bolest.
- Obezbedite, ako je moguće, da svaka životinja pije iz svoje pojilice – kofe.
- Ako posećujete druga gazdinstva sa govedima pre povratka u Vaše gazdinstvo dezinfikujte obuću i ruke dezinfekcionim sredstvom.
- Koristite sredstva koja se nanose na prozorska okna i ram od vrata i koja će odbiti insekte od prostorija u kojima borave životinje.
- Okupajte životinje sredstvima koja će odbiti štetne insekte (repelenti). Najbolje je okupati životinju nanoseći sunđerom rastvor ili prskanjem iz leđne pumpe po životinji, okvira i okruženja.
- Vakcinišite svoje životinje protiv ove opasne bolesti. Srbija će sprovesti vakcinaciju životinja uz pomoć Evropske unije.
Za sve dodatne informacije i savete posavetujte se sa vašim veterinarom.
Brinite o dobrobiti vaših životinja, jer je to najbolji način da se spreči pojava i širenje bolesti. Saznajte više o dobrobiti životinja
Leave A Comment