Kada živa u termometru počne da pada i da duva olujni vetar, većina ljudi bi radije bila unutra, nego napolju na hladnoći. Isto važi i za farmske životinje. Da bi se očuvalo njihovo zdravlje i dobrobit, odnosno sprečio pad proizvodnje, životinje je potrebno utopliti. Evo i kako:
1. Pravovremeno negovanje i namenski tretmani
Izbegavajte strižu i šišanje tokom hladnog vremena. Pored toga, zimi je dobro svesti na minimum vakcinaciju, obrezivanje kopita i druge rutinske procedure koje mogu izazvati stres kod životinja i umanjiti im nivo energije koju koriste da se utople i budu zdrave. Najbolje je najveći deo ovih procedura obaviti krajem jeseni i početkom proleća, kako bi se broj intervencija tokom zime sveo na minimum.
2. Omogućite lak pristup skloništu
Zakonom o dobrobiti životinja, propisani su minimalni uslovi koje smeštaj za farmske životinje treba da ispuni. Bez obzira na to da li određeni nivo zaštite utvrđen propisima ili ne, čak je i životinjama koje su se navikle na hladnoću bolje ako mogu da uđu i sklone se od vetra i padavina. Ako je štala dobro izolovana, važno je obezbediti ventilaciju kako bi cirkulisao svež vazduh i bilo sprečeno nakupljanje viška vlage.
3. Obezbedite dosta čiste suve podloge
Zavisno od infrastrukture i vrste životinja, čišćenje štale se uglavnom radi svaki ili svaki drugi dan pre unošenja sveže slame, strugotine drveta ili neke druge prostirke. Nasuprot tome, balega koza i ovaca, dovoljno je mala i suva da ju je moguće taložiti tokom zime. Ona stvara debeli „dušek“ koji omogućava da životinjama bude udobnije. Bez obzira da li redovno čistite ili ne, važno je da životinje budu u čistom i suvom prostoru.
4. Povećajte unos proteina
Kod preživara i ostalih biljojeda, poput goveda, ovaca i koza, to se obično postiže žitaricama. Takođe se može postići prelaskom na zrna sa višim procentom proteina, dodavanjem prihrane i suplemenata, ili povećanjem količine žitarica. Svaštojedi poput svinja i živine mogu se hraniti i mastima iz mesa.
5. Omogućite zajednički život
Životinje će se grupisati kako bi im bilo toplije. Ušuškavanje u seno ili čak kretanje u neposrednoj blizini drugih životinja, pomoći će im da uspostave i održe toplotu tela. Životinje koje su u stadu ponekad moraju biti razdvojene zbog upravljačkih procedura, ali im je svima potreban najmanje jedan ili dva saputnika kada je hladno.
6. Dozvolite im da se oslone na sopstvene instinkte
Životinje će, kad je hladno, imati tendenciju da idu ka toplim mestima. Ako imaju pristup osunčanim prozorima u štali, zonama bez promaje ili prostorima naspram zgrada ili čvrstih ograda koje reflektuju sunce, verovatno ćete ih pronaći kako koriste ove prirodne izvore toplote.
7. Koristite plastičnu zavesu na vratima
Vertikalne trake od teške plastike se kupuju preko kataloga poljoprivredne opreme ili se prave kod kuće od prozirnih zavesa za tuširanje. One vise na vratima i predstavljaju efikasnu prepreku lošim vremenskim uslovima, istovremeno omogućavajući životinjama da slobodno izlaze i ulaze u štalu. Dovoljno su labave da obezbeđuju ventilaciju u zatvorenom prostoru, onemogućavaju da snežne padavine pređu prag štale, privlače sunčevu toplotu tokom hladnih vedrih dana i pomažu u zadržavanju unutrašnje toplote.
8. Ako ste u mogućnosti, održavajte bar deo tla napolju suvim
Farmske životinje često ustuknu kad treba da pređu gazom kroz dubok sneg. To se verovatno događa zato što, kao grabljivice, ne žele da ih išta usporava ili zato što ih njihov instinkt tera da izbegavaju trošenje nepotrebne energije, ili im se to jednostavno ne dopada. Veliku prednost predstavljaju spoljni natkriveni prostor, preorani pašnjaci, ali čak i neke staze očišćene lopatom koje vode do njihovih omiljenih lokacija.
9. Koristite dodatne izvore toplote samo ako je baš neophodno
Najbolji način je obezbeđivanje izdržljivih kanistera sa toplom vodom koji su čvrsto zatvoreni i otporni na udarce i žvakanje ili opeke zagrejane u blizini peći na drva. Drugi način je korišćenje toplotnih lampi, ali samo uz mere opreza, jer lako može doći do požara u štali. Preporuka je da se grejne lampe koriste samo u posebnim okolnostima kad su u pitanju ugrožena novorođenčad, životinje koje su bolesne ili moraju biti izolovane. U takvim slučajevima, važno je koristiti visokokvalitetne lampe namenjene za upotrebu u štali.
10. Izaberite najbolje rase u skladu sa klimatskim uslovima u kojima živite
Neke rase stoke su prirodno sposobnije da podnesu ekstreme temperature od drugih. Životinje koje imaju debelo krzno ili se na neki drugi način prilagođavaju hladnom vremenu imaju veću šansu da opstanu na hladnijim podnebljima, mada ne možemo uvek sve zaključiti na osnovu fizičkih karakteristika. Takođe treba uzeti u obzir veličinu životinje. Uopšteno govoreći, veće životinje bolje podnose hladnoću od manjih, zbog odnosa površine kože i telesne mase.
Iznad su opisani neki od najjednostavnijih načina da farmske životinje budu bezbedne i komotne tokom najjačih zima. Planiranjem unapred vlasnici stoke mogu životinjama omogućiti najbolju moguću negu tokom zime, a sebi duševni mir i manje gubitke u proizvodnji.
Prevela: Ana Stijelja
Ako vam je ovaj tekst bio koristan, pročitajte i:
Leave A Comment