Kada upoznajete kućne ljubimce s bebom, važno je da to radite sporo i polako. Pozitivno i bezbedno okruženje može pomoći u tome. Jedan od načina da to učinite je da jedan član porodice uvede kućnog ljubimca u novi dom i pričeka dok se ljubimac ne smiri. Zatim polako upoznajte kućnog ljubimca sa bebom i pustite ga da istražuje. Obavezno nagradite svako dobro ponašanje i uvek držite pse na povocu i budno pazite na mačke dok su u blizini bebe. I ne zaboravite da svaki dan provodite kvalitetno vreme sa svojim ljubimcem, čak i nakon što beba stigne. Samo pet minuta zajedničke igre može učiniti čuda za vašeg ljubimca.

“Kad bekan vidi svog ljubimca, vrišti od sreće, sav se ustrese i stegne, smeje se, prosto ga obožava. A mačor se ne odvaja od dece, i kad smo u kući on sedi na terasi i posmatra nas, kao pas prati u stopu i nežan je kao dadilja. Nikada ne grebe, iako ga ponekad bekan jače zgrabi. Naravno, zato su tu roditelji da nauče decu da čuvaju i vole nežno životinje”. Ovako Milica Dimić, mama dva dečaka – Luke i Mihajla, učesnika konkursa “Klinci i ljubimci” vidi prednost odrastanja sa kućnim ljubimcem.

Prednosti odrastanja sa kućnim ljubimcem od prvog dana

Postoji dosta istraživanja koja ukazuju na to da je imati kućnog ljubimca u stvari dobro za vaše dete. Evo zašto:

  1. Otkriveno je da prisustvo kućnih ljubimaca decu čini zdravijom i sprečava da postanu alergični u odrasloj dobi. Smatra se da je to posledica bakterija koje postoje u mačkama i psima, a mogu ojačati imuni sistem čoveka.
  2. Analitičari su takođe otkrili da su deca koja su živela u kućama sa psima dobila manje respiratornih infekcija u poređenju s drugima.
  3. Koristi za mentalno zdravlje i sreća koje proizlaze iz kućnih ljubimaca su mnogobrojne.
  4. Svakodnevno šetanje psa jedan je od načina da svakog dana osigurate neophodnu fizičku aktivnost za vas i vaše dete

“Moj sin Vukan i mačka Micika su pravi saveznici – kako za igru tako i za nestašluke. Nadopunjuju se. Vukan se igra zvečkama, Micika lupka šapicama po njima… Vukan cepka papiriće, Micika se igra sa njima . Pravi bebeći savez”, kaže mama Olivera Ilić o odnosu svog sina Vukana sa kućnim ljubimcem – macom Micikom.

Mane odrastanja sa kućnim ljubimcem od prvog dana

Kućni ljubimci su takođe podložni ljubomori ili osećaju zanemarivanja. Dakle, kada beba uđe u vaš dom, postoje i neki rizici koji dolaze sa njom.

  1. Mačke i psi mogu biti zlovoljni i ogrebati ili ugristi ako osećaju nesreću zbog previše pažnje prema novom članu ili nešto slično.
  2. Bebe se mogu preterano sprijateljiti sa kućnim ljubimcima, a ljubazno lizanje životinje može preneti zarazne stvari poput fekalija na usta ili oči vašeg deteta.
  3. Mačka koja urinira u zatvorenom ili na igračke vaše bebe predstavlja opasnost po zdravlje. Mačići su takođe skloni toksoplazmoznim infekcijama koje se mogu preneti na ljude.

O privikavanju ljubimca na novog člana porodice – bebu Juga, mama Olivera kaže: “Nije to baš bila ljubav na prvi pogled. Beba u kući i sva pažnja usmerena na bebu… Ljubomora psa je sve više rasla, dok on nije prohodao i dok Bibi nije shvatila da u njemu ima najboljeg prijatelja, a i on u njoj.”

9 saveta za bezbednost deteta u blizini kućnog ljubimca

Životinje mogu biti nepredvidive bez obzira koliko dugo žive sa vama. Budući da bebe prave nepredvidive pokrete i da pribegavaju nestašnom ponašanju dok rastu, važno je da pažljivo pratite i dete i kućne ljubimce kada su zajedno. Evo nekoliko bezbednosnih saveta koje treba zapamtiti:

  • Nikada ne ostavljajte ljubimca samog s detetom, posebno dok dete ne napuni najmanje sedam godina.
  • Čak i ako morate da napustite sobu na nekoliko sekundi da donesete bočicu ili pelenu, povedite dete ili kućnog ljubimca sa sobom.
  • Hranu i lekove za kućne ljubimce držite izvan dohvata male dece.
  • Ako imate vrt i vaši kućni ljubimci slobodno šetaju, budite proverite da li ima izmeta i odložite ga pre nego što pustite dete da se tamo igra.
  • Ne ostavljajte bebu na podu kada su psi i mačke u blizini.
  • Ako na zadnjim vratima vašeg doma postoje vratanca za pse ili mačke, pogledajte može li vaša beba da se provuče kroz njih. Puno je primera kada su se bebe izvukle na slobodu kroz ove otvore!
  • Ako vaš ljubimac pokazuje bilo kakvo neprijateljstvo ili agresivnost prema bebi, trebalo bi da odmah zaustavite takvo ponašanje.
  • Kad je u pitanju sigurnost pasa i beba, svaki put kada osetite da se vaš pas ponaša čudno, potražite savet stručnjaka bez odlaganja.
  • Ako bebu postavljate u ljuljašku zbog dremanja ili igranja, budite na oprezu sa kućnim ljubimcima. Mogu se uzbuditi zbog predmeta koji se kreću i delovati.

Ovo su samo neki korisni predlozi koji omogućavaju da kućni ljubimci i novorođene bebe žive zajedno u miru i harmoniji. Individualni temperament vaše bebe i vašeg kućnog ljubimca u stvarnosti će odrediti da li se mogu slagati ili ne. O tome kako su se od prvog dana slagali mali Bogdan i ljubimac Kića, Bogdanova mama kaže:

“Od prvog dana kada je stigao kući iz porodilišta, Bogdan i Kića su se odmah združili i zavoleli. Kića je svojom pesmom uspavljivao Bogija i smirivao mu grčeve. Zbog Bogija, Kića je živahniji, a zbog Kiće, Bogi je muzikalniji. Dopunjuju se i zato se vole i divno slažu.”

Ako vas do sada nismo ubedili da svojoj bebi podarite radost odrastanja sa ljubimcem, možda će u tome pomoći izjava Sofije Miljuš, mame dvogodišnjeg dečaka Mirka:

“Od trenutka kada ih je prvi put pomazio, sa neka dva i po meseca, iz njega je izašla neka neverovatna sreća, zbog njih je propuzao sa pet meseci, kako bi ih stigao. One ga nasmeju kada je nervozan, njih šeta, mazi, hrani granulu po granulu i mislim da su ga one naučile da voli sve životinje, da ne bude sebičan i da bude nežan.”

Ako sledite ove sugestije i budete proaktivni u pogledu prepoznavanja i rešavanja problema koji će verovatno nastati kada bebe i kućni ljubimci žive zajedno, možete da osigurate njihov dugoročan i zdrav odnos. Kako beba odrasta, nastavite naglašavati da prema kućnim ljubimcima treba postupati nežno i s poštovanjem u svakom trenutku. Gledajte kako se vaše dete ponaša sa kućnim ljubimcem i lagano ih ispravite ako rade nešto pogrešno.

“Kada se Una rodila Lunja je već bio veliki robusni pas sa prodornim lavežom koga su se plašili čak i odrasli, pa smo svi bili zabrinuti za Uninu reakciju kada ga bude upoznala. Na oduševljenje svih, Una je pružila prstić prema Lunji i smešila se dok je Lunja veselo mahao repom. Odahnuli smo – ljubav na prvi pogled traje i danas. Una ima nepune dve godine i čim se probudi otrči do stepenica gde naravno strpljivo čeka Lunja. Pošto posede malo zajedno Lunja joj donese cipelice da se obuje, a ona obavezno sa njim podeli svaki slatkiš koji dobije”, kaže za kraj Unina mama Danica.

Prevela i priredila: Marija Filipović

Ako vam je ovaj tekst koristan, pročitajte i:

  1. Kako briga o kućnim ljubimcima razvija odgovornost kod dece?
  2. Saveti za izbor kućnog ljubimca za vaše dete
  3. Da li mačka i beba mogu da žive zajedno?