Nimfa (Nymphicus hollandicus) je veoma popularan kućni ljubimac. One ne vole da budu same, te bi uvek trebalo da ih držite u paru. S obzirom da su dobri letači, neophodno je obezbediti dovoljno veliki kavez. Ako za to postoje odgovarajući uslovi, omogućite im boravak u zatvorenom prostoru koji bi omogućio pticama da slobodno lete u njemu.
Poreklo nimfe i život u divljini
Engleski istraživač i slikar ptica Džon Guld boravio je u Australiji od 1838. do 1840. godine, kada je po prvi put jedan Evropljanin opisao nimfe, a 1840. godine dovedene su i prve jedinke ove vrste u Englesku. U prirodi su veoma dobri i brzi letači. Kada je nimfa spremna za parenje ispuštaju specifične zvižduke. U vreme polaganja jaja neki parovi su veoma osetljivi na ometanje. Legu od 4 do 6 jaja, a roditelji se ih čuvaju na smenu koja traje 18-19 dana.
Razmislite pre kupovine nimfe
Pre nego što uselite nimfu u svoj dom i život, bitno je da razmislite o sledećem:
- Ptice su živa bića a ne stvari
- Pticama, kao i svakoj drugoj životinji neophodna je svakodnevna nega
- Životinje ne predstavljaju uvek prikladan poklon. Ne stvarajte drugima obavezu ako niste potpuno sigurni da žele pticu i imaju uslove da je neguju.
- Ptice nisu životinje za maženje
- Dom za ptice treba urediti pre kupovine
- Pri kupovini uvek vodite računa da vam ostane otvorena mogućnost vraćanja
- Odlazite na odmor, šta će se desiti sa pticom?

Kupovina nimfe
Prilikom kupovine, u obzir treba uzeti sledeće:
- Ptice ne smeju imati zatvorene oči ili da izgledaju neraspoloženo
- Perje oko anusa ne sme da bude slepljeno
- Ptice ne smeju da imaju povređene noge
- Oči treba da budu sjajne i čiste
- Oko noge ptica ne bi trebalo da ima zatvoren prsten
Držanje i oprema kaveza za nimfe
Mesto držanja nimfe i kavez treba da ispune nekoliko uslova:
- Mesto držanja ptica trebalo bi da bude bez promaje i zaštićeno od konstantog direktnog zračenja sunca, leti zaštićeno od sunčeve svetlosti, a zimi od hladnoće.
- Što je veći kavez, to će se ptica bolje osećati, pri čemu se mora obratiti pažnja i na prostor predviđen za letenje.
- Dom za nekoliko nimfi treabalo bi da ima minimum ove dimenzije: 120 cm dužine, 50 cm visine i 50 cm dubine. Naravno, veći kavez bi bilo još bolje rešenje (200 cm dužine, 100 cm širine, 180 cm visine )
- Štapići za sedenje trebalo bi po mogućnosti da budu od prirodnih materijala. Debljina štapića se bira tako da ptica ne može da ga obuhvati nožnim prstima.
- Posude za vodu i hranu bi trebalo postaviti tako da ostane manje mogućnosti pravljenja nereda u kavezu

Ishrana nimfe
Prikladna mešavina za ishranu nimfi treba da obrazuje osnovnu hranu i možete je naći u svakom dobro opremljenom pet šopu. Potreba za vitaminima pokriva se redovnim unosom zelenih biljaka, pre svega listova salate, spanaća, ljutića. Zelene biljke treba da budu sveže, ali ne i vlažne. Grančice jabukovog drveta (neprskane) su prikladne kao dodatak uz zrnevlje, ili kao zanimacija. Da bi nimfa imala dovoljno minerala i kalcijuma, treba okačiti specijalni kamen od krečnjaka i sipine “kosti”, a pod kaveza pokriti specijalnim peskom za ptičje kaveze.
Nega nimfe
Svakodnevno menjajte svežu vodu i hranu. Kako bi bila pružena prilika da ptica redovno održava higijenu perja i kože treba da u oviru životnog prostora postavite i posudu za kupanje. Redovno pratiti zdrastveno stanje ptice i njenu vitalnost i barem jednom nedeljno čistiti štapiće za sedenje, posude za hranu i vodu, kao i ceo kavez.
Ako vam je tekst o nimfi bio koristan, pročitajte i:
Povežimo se i na društvenim mrežama:
Leave A Comment