Projekat „Institucionalni grant CSOnnect“
Institucionalni grant u okviru REC „Programa podrške civilnom društvu u Srbiji u oblasti životne sredine (CSOnnect)”, realizuje konzorcijum od 13 organizacija koji predvodi Organizacija za poštovanje i brigu o životinjama – ORCA. Institucionalni grant doprinosi osnaživanju organizacija civilnog društva da efikasnije, efektivnije i na rodno senzitivan način participira u donošenju odluka i kreiranju politika u oblasti životne sredine, uzme aktivno učešće u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji i aktivno prati sprovođenje politka na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou.
Naši projektni partneri i članovi konzorcijuma su: Ekološki pokret „Okvir života“, Udruženje „HаbiProt“, Ekološko društvo Dragačevo, Udruženje građana „Eko-kampus“, Udruženje „Pavlos“, Udruženje građana „Forum za održivi razvoj“, Udruženje za razvoj organske proizvodnje „Biobalkan“, Planinarsko društvo „Oštra čuka“, Udruženje mladih – Sokobanja „UM“, Udruženje za zaštitu, odgoj i proučavanje životinja „ZooPlanet“, Agro-turističko-ekološko udruženje „Za Jelašnicu“, Udrženje Ruralni centar „Sova“ i Društvo istraživača „Vladimir Mandić-Manda“.
“CSOnnect” je program podrške civilnom društvu u Srbiji u oblasti životne sredine, koji realizuje Regionalni centar za životnu sredinu za Centralnu i Istočnu Evropu (REC), kancelarija u Srbiji, uz finansijsku podršku Švedske agencije za međunarodnu saradnju i razvoj (SIDA). CSOnnect program je primarno usmeren na osnaživanje kapaciteta organizacija civilnog društva kako bi imale aktivnu ulogu u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji. Njegov cilj je podrška institucionalnom jačanju onih organizacija civilnog društva koje imaju potencijal da preuzmu vodeću ulogu u ključnim izazovima vezanim za životnu sredinu u budućim pregovorima Srbije sa EU u okviru Pregovaračke grupe 27. Institucionalne grantove je u okviru ovog programa dobilo ukupno 11 konzorcijuma.
Glavne aktivnosti projekta:
- organizaciono osnaživanje partnerskih organizacija, kroz organizovane obuke i koordinacione sastanke, u cilju efikasnijeg i efektivnijeg učešća u procesu donošenja i sprovođenja politika, odnosno praćenju pregovora u okviru poglavlja 27 (životna sredina).
- međusektorsko povezivanje i jačanje saradnje između predstavnika organizacija civilnog društva, lokalnih, regionalnih i nacionalnih institucija zaduženih za donošenje i praćenje politika u oblasti zaštite životne sredine, kroz učešće u sastancima, javnim debatama i sprovođenje istraživanja.
- ojačana svest javnosti o značaju učešća organizacija civilnog društva u donošenju i praćenju politika u oblasti životne sredine, kroz javne kampanje partnerskih organizacija i promotivne aktivnosti.
Leave A Comment